Porady

Porady

Co to są obrączki bezszwowe?

Obrączki bezszwowe wykonane są z litego materiału, więc nie posiadają, żadnych miejsc lutowania.

Obrączki ze szwem, czyli lutowane wykonywane są z płaskownika zwiniętego w okrąg, a miejsce złączenia obu końcówek lutuje się.

 

Jakie korzyści daje wykonanie obrączek bezszwowych?

Z punktu widzenia serwisowego wykonanie obrączek nie lutowanych. Może zwiększyć możliwy zakres powiększenia obrączki przy zastosowaniu najprostszego, a wiec i najtańszego sposobu powiększenia obrączek polegającego na rozpieraniu obrączki od wewnątrz.

Metoda bezszwowa wykonania obrączek, największe korzyści przynosi, w razie konieczności powiększenia, przy wzorach obrączek jednobarwnych (obrączki wykonane ze złota o jednym odcieniu), lekko fakturowanych (zdobionych, grawerowanych).

Do gładkich obrączek, można, bowiem zastosować sposób polegający na rozwalcowaniu, który jest równie prosty, jak ten polegający na rozpieraniu, a przy obrączkach grawerowanych groziłoby to zawalcowaniem wzoru.

Natomiast korzyści dające metoda bezszwowa są ograniczane, gdy mamy do czynienia z obrączkami zdobionymi głębokimi żłobieniami lub obrączkami z oprawionymi kamieniami.

Należy zwrócić uwagę, że powyższe informacje dotyczyły wyłącznie obrączek wykonanych ze złota o jednym odcieniu (jednobarwnych). Jeśli wybiorą Państwo wzór obrączek, który wymagać będzie zastosowania złota o różnych odcieniach, to z natury będą musiały one posiadać łączenia (szwy). Wpływ tych łączeń na późniejsze, ewentualne serwisowanie będzie zależał od ich charakteru. Jest to osobny, dość skomplikowany temat. To, co może tyczyć naszych rozważań to przypadek, kiedy będziemy mieli do czynienia ze wzorem obrączek, w których łączenia różnych odcieni złota będą równoległe do krawędzi bocznych obrączek (wzdłużne). Wówczas zastosowanie poszczególnych elementów wykonanych metodą bezszwową przyniesie efekty pozytywne, choć nie w równym stopniu jak przy obrączkach jednobarwnych.

 

Jaki jest koszt wykonania obrączek metodą bezszwową?

W naszej pracowni wykonanie obrączek nie lutowanych (bezszwowych) jest mówiąc w uproszczeniu przy obrączkach jednobarwnych o około 100zł wyższy w porównaniu z obrączkami lutowanymi,. Zastosowanie elementów bezszwowych w obrączkach wielobarwnych może być droższe, a ponieważ zależy od wielu czynników wymaga indywidualnej wyceny. W praktyce jednak jest tak, że przy wycenie kosztu wykonania obrączek, proponujemy klientowi jedną cenę, łączną (bez różnicowania na obrączki lutowane bądź bezszwowe) i mając na uwadze to, że my będziemy serwisowali te obrączki, stosujemy do ich wykonania taką metodę, aby później mieć z nimi jak najmniej kłopotów.

Jaką, więc metodą wykonać obrączki?

Zauważmy, iż korzyści z wykonania obrączek metodą bezszwową mogą wyniknąć, jedynie przy konieczności ich powiększenia, gdyż z punktu widzenia codziennego użytkowania, przy poprawnie wykonanych obrączkach fakt czy mają miejsce lutowania nie ma prawa mieć znaczenia. Oznacza to, że bezpośrednio jest to problem serwisowy, a dla nas istotna jest cena powiększenia. Sądzę, że w podjęciu decyzji może pomóc rozmowa ze złotnikiem, który będzie nam w przyszłości wykonywał tą usługę i wysłuchaniu jego opinii uwzględniającej uwarunkowania wybranego wzoru. Aby skonkretyzować informacje można, podczas rozmowy, zadać pytanie, jaka będzie cena takiej usługi w przypadku obrączki bezszwowej, a jaka w przypadku obrączki lutowanej, przy konieczności ich powiększenia na przykład o 2 lub 3 rozmiary (najczęściej występujący zakres jednorazowego powiększenia).

Porównanie tych kwot powinna ułatwić nam decyzję. W praktyce, w niektórych przypadkach jest tak, iż różnicy nie ma w ogóle, lecz czasem powiększenie obrączki lutowanej kosztuje dwu, trzy, a nawet czterokrotnie drożej niż obrączki bezszwowej.

Jednak zważywszy na sporadyczność takiej operacji jestem w stanie zaryzykować tezę, że łączny koszt wszystkich usług związanych z serwisem Państwa obrączek w ciągu całego życia będzie parokrotnie niższy niż przeciętne roczne koszty serwisu samochodu, więc myślę, że nie ma bezwzględnych powodów, aby demonizować ten problem.